Testy penetracyjne

Usługi Informatyczne Piaseczno – Audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych

Na co wskazują dane statystyczne związane z wyciekami informacji, które miały miejsce w ostatnich latach, generalnie wszystkie systemy informatyczne są potencjalnymi celami ataków hakerskich.

Metodyka ataków hakerskich

Nie wszystkie ataki hakerskie są czysto technologiczne. Wykorzystując nieświadomość użytkowników w tej dziedzinie, hakerzy coraz częściej korzystają z technik inżynierii społecznej, które w powiązaniu z odpowiednią wiedzą technologiczną, okazują się bardzo skuteczne i prawie zawsze przynoszą pożądany efekt, wiążący się z wyciekiem informacji.

Zapraszam do odwiedzenia mojego kanału Youtube, poświęconego głównie kwiestiom bezpieczeństwa systemów informatycznych

Ponieważ skutecznie przeprowadzony atak hakerski obejmuje procedurę zatarcia jego śladów, w wielu przypadkach administratorzy systemów nie zdają sobie w ogóle sprawy, że zostali zaatakowani i nastąpił wyciek cennych informacji.

Kogo dotyczą ataki

Najbardziej narażone na ataki hakerskie i wycieki danych są systemy informatyczne przedsiębiorstw, w których prowadzona jest nieodpowiednia polityka bezpieczeństwa, lub polityka taka w ogóle nie została zaimplementowana, a w których przetwarzane są wartościowe dla atakujących informacje.

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba skutecznych ataków hakerskich, przeprowadzonych przez zawodowców w celu osiągnięcia korzyści materialnych.

Czego szukają hakerzy?

Jakie informacje są cenne dla hakerów? Wartościowymi informacjami mogą być w takich przypadkach nie tylko numery kont bankowych, czy numery kart kredytowych, lecz także dane osobowe oraz, w szczególności, dane związane z transakcjami handlowymi. To właśnie ten ostatni typ informacji jest dziś bardzo pożądany.

Modelowanie ryzyka

Aby opracować podstawy skutecznej dla danego przedsiębiorstwa polityki bezpieczeństwa, należy określić potencjalne punkty wejścia do systemów, czyli luki w ich zabezpieczeniach, sprecyzować chronione zasoby oraz zaplanować skuteczne działania w przypadku wykrycia ataku.

W celu dokładnej oceny stanu ochrony systemów informatycznych w przedsiębiorstwach, przeprowadzamy kontrolowane ataki, czyli tak zwane testy penetracyjne, stosując środowiska i narzędzia najchętniej używane przez współczesnych hakerów. Aby skutecznie ustalić możliwe punkty wejścia, przeprowadzamy zarówno symulowane ataki technologiczne jak działania oparte na metodach socjotechnicznych.

Co bierzemy pod uwagę

W procesie modelowania ryzyka bierzemy pod uwagę następujące elementy:

  • Punkty wejścia fizyczne
  • Infrastruktura sieciowa
  • Punkty wejścia w oprogramowaniu
  • Ryzyko związane z czynnikiem ludzkim
  • Klasyfikacja przechowywanych / przetwarzanych informacji

Pełna dokumentacja audytu

Przeprowadzane przez nasz czynności są dokumentowane, a każdy potencjalny problem jest dokładnie analizowany. Tego typu dokumentacja stanowi solidną podstawę skutecznej polityki bezpieczeństwa informacji, którą także jesteśmy w stanie opracować dla
klienta.